Czar mebli kolonialnych – poznaj najnowsze trendy w aranżacji wnętrz

Kolonialne meble i dekoracje mają jakąś magię. Jak żadne inne przenoszą nas w inny, czarujący świat. Być może to zasługa palety barw, tak innych od tych do których się przyzwyczailiśmy? Miejsca, z którego pochodzą? Być może zapachu drewna?

Nie ma się co dziwić – drewno egzotyczne posiada szczególnie ładne ubarwienie. Począwszy od radosnej żółci, pomarańczy przez różne odcienie szarości. Ponadto, mają również wielce interesujący rysunek – od łagodnie rozmytego do zdecydowanych wzorów. To dlatego z taką łatwością zwyciężają konkurencję z pospolitą sosną czy dębem.

meble do jadalni

Autor: Meutia Widodo
Źródło: http://www.flickr.com

Znawcy przedmiotu robią „wielkie oczy”, obserwując obowiązujący w tym stylu miszmasz. Takiej mieszanki technik oraz form nie zauważymy w żadnym innym.

Sprawdź następne podobne bardzo cenne źródło informacji na objaśniany problem – kliknij tu i poznaj więcej w serwisie hale magazynowe na wynajem.

W jakich okolicznościach powstał ten oryginalny styl? Styl kolonialny powstawał w czasie, kiedy europejscy koloniści osiedlali się w różnych zakątkach świata. Przywozili ze sobą z Europy meble, a tamtejsi rzemieślnicy robili z nich kopie. Przed oczyma postawmy sobie holenderskiego bogatego kupca, którego domem stają się Filipiny, wybiera się do warsztatu prowadzonego przez Chińczyka (to Chińczycy na ogół zajmowali się tam stolarstwem) i zamawia komodę. Takiej samej, jak w Europie, ukochanej w stylu rokoko, która przypłynęła z nim zza oceanu. Rzemieślnik jak najbardziej spełnił zadanie, lecz z innego gatunku drewna, dodając przy tym swoje motywy. W naszym kraju największą popularnością cieszą się wróćmeble proste, np. meble z Indonezji, których największą ozdobą jest niepowtarzalny kolor i mocny deseń drewna, które można kupić tutaj .

Meble kolonialne są też przyjemne w dotyku. Stolik kawowy wykonany z oleistego teku, gładkiego jak aksamit mango, lub chłodnego wenge sprawi, że dom nabierze zupełnie nowego charakteru.
Meble nie tylko prezentują się zjawiskowo. To samo możemy powiedzieć o zapachu, który roztaczają. To zapach barwników, można po nim z dużą pewnością odróżnić meble orientalne od tych powstałych w Europie. Wystarczy jeden mebel, aby nuta Orientu zamieszkała w całym mieszkaniu. Nie tylko wtedy gdy mebel przed chwilą przyjechał z salonu meblowego.