Czym się cechują systemy inteligentnego sterowania budynkami, z jakiego powodu są coraz popularniejsze.

Nasze domy są w coraz większym stopniu naszpikowane najróżniejszą elektroniką. I to nie będzie tu tylko chodzić o zaawansowane pralki automatyczne, zmywarki czy kuchenki. Bardzo często spotyka się kompletne automatyczne systemy, które łączą i integrują wszystkie najistotniejsze urządzenia domowe w jeden spójny system. Przez to właśnie będzie możliwe zoptymalizowanie ich pracy oraz dostosowanie do potrzeb mieszkańców. Systemy inteligentne w naszym kraju od niedawna dopiero stają się popularne, lecz już obecnie można zobaczyć duże zainteresowanie nimi.

Oświetlenie sufitowe LED

Autor: Eliot Phillips
Źródło: http://www.flickr.com

Bierze się to z tego, że koszt instalacji całego systemu jest dość spory i konieczny do wyłożenia na etapie budowy. Rzecz jasna podczas następnych lat używania zyskuje się sporo na opłatach, dla wielu osób nadal problemem nie do przeskoczenia są koszty początkowe inwestycji, które nie należą się nie zaliczają. Szczęśliwie sytuacja zaczyna się zmieniać na lepsze, ponieważ dzięki coraz większemu postępowi technologicznemu ceny układów sterujących spadają. Stają się więc coraz dostępniejsze dla ludzi, którzy mimo wszystko chcieliby coś w tym kierunku zrobić. Nowoczesna automatyka w budynku daje bardzo duże możliwości sterowania rozmaitymi systemami i urządzeniami domowymi.

Zaintrygował Cię omawiany wpis? Jeżeli tak, to niewątpliwie zainteresuje Cię również ten wciągający wpis – on odwołuje się do podnoszonej kwestii.

Obecnie, dzięki coraz częściej stosowanym technikom przesyłu danych będzie to możliwe za pomocą internetu albo komórek. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dla ludzi, którzy przykładowo często podróżują, dzięki temu mogą przyłączony do systemu grzewczy lub wentylacyjny układ ustawić dokładnie tak jak będą chcieli.

inteligentne oświetlenie

Autor: Ondrej Prostrednik
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle pożyteczne jest także inteligentne sterowanie oświetleniem – ofertę. System za pomocą czujników wykrywa, czy w pomieszczeniu ktoś jest i na tej podstawie podejmuje decyzję o wyłączeniu lub włączeniu światła. Kolejnym systemem, który przeważnie również jest podłączany do centralnego sterowania, jest instalacja alarmowa. Dzięki temu nie tylko w razie jakiegoś zdarzenia od razu zostaną powiadomione odpowiednie służby, lecz dzięki technologiom internetowym właściciel będzie mógł zobaczyć co dzieje się w domu i też zareagować jeśli będzie taka potrzeba.