Jak ciekawie można zasłonić okna w swoim domu, wady i zalety fotorolet i klasycznych żaluzji.

Same okna, bez żadnego osłonienia nie tylko że są mało praktyczne, bo widać przez nie wszystko, lecz również są zwyczajnie nie najładniejsze. Nawet zwykłe firanki i zasłony, odpowiednio dobrane do charakteru wnętrza sprawiają, że wnętrze jest dużo bardziej przyjemne i przytulne. Poza nimi zdecydować się też można na jakiś popularny system zasłaniania okien, czyli rolety lub żaluzje.

Fotorolety

Autor: Fotorolety.com
Źródło: Fotorolety.com

Ich cel jest podobny, czyli mają zasłaniać wnętrze (sprawdź http://gappy.pl/) pomieszczenia przed gapiami i światłem słonecznym, ale będą się trochę różnić sposobem samego zasłaniania. Żaluzje składają się z kilkudziesięciu poziomych, wąskich pasków, które dzięki odpowiedniemu połączeniu sznurkami można obracać. Dzięki temu albo będą one równolegle do szyby, niemal w całości ją zasłaniając, albo prostopadle, i wtedy w środku będzie jasno. Listewki w żaluzjach zrobione być mogą z różnych materiałów. Najczęściej wybierane są cieniutkie profile aluminiowe, ale coraz częściej klienci wybierają klasyczne drewno czy nawet rozmaite plastiki. Więcej na temat: .

Trochę odmiennie działają rolety. Składają się one z przykręcanego u góry okna (zobacz sprzedaż okien w Łagiewnikach) mechanizmu i systemu prowadnic. Na mechanizmie nawinięty jest szeroki na całą szybę pasek tkaniny, jaki po spuszczeniu będzie kompleksowo wszystko zasłaniał. Opuszczając i podnosząc materiał można sterować zasłonieniem okiennicy, a tym samym ilością wpadającego światła. Rolety posiadają jedną zasadniczą przewagę nad żaluzjami, a mianowicie są dużo ładniejsze.

Tkaniny stosowane do ich wytwarzania są bardzo zróżnicowane, przez co można wybrać interesujący kolor albo wzór do swojego wnętrza. Ostatnią nowością na tym rynku są fotorolety. Upowszechnienie urządzeń do druku na rozmaitych materiałach i tkaninach spowodowało, że zaczęto ich możliwości wykorzystywać również przy dekoracji wnętrze. Fotorolety to po prostu zwykle rolety, w których na materiale wydrukowano indywidualny motyw. W praktyce może to być dowolne zdjęcie lub motyw, albo podesłany przez klienta, albo znaleziony w katalogu. Tak jak tu: .