Jak niedrogo urządzić kuchnie w stylu prowansalskim – poradnik.

Kuchnia jest sercem mieszkania. Tak naprawdę w niej nie tylko się gotuje, ale ponadto spędza dużo czasu wspólnie jako rodzina, spożywając wspólne posiłki i rozmawiając o wrażeniach z całego dnia. Jest to też jedno z pomieszczeń, który zaczynamy urządzać na samym początku, ponieważ bez kuchni trudno byłoby żyć.

aranżacja prowansalska

Autor: archiexpo.com
Źródło: archiexpo.com
Wśród pomysłów na aranżację aneksu kuchennego oraz jej umeblowanie możemy przebierać – jedną z ciekawszych opcji jest urządzenie jej w stylu prowansalskim. Kuchnia prowansalska to pomysł dla osób wybierających bardziej starodawny wygląd tego pomieszczenia (zobacz na stronie). W tym przypadku wśród odcieni mebli kuchennych królują białe, a także różne odcienie bieli – perłowa i kremowa biel. W sumie nie stosuje się tu żadnych mocniejszych kolorów w celu utworzenia kontrastu – preferowana jest kolorystyka pastelowa. Całość jest bardzo stonowana.

Szafki są proste, bez udziwnień. Za to w celu dodania niewielkiej ilości elegancji, czasem używa się ozdobne, starodawne, duże żyrandole. Kuchnia dość często jest połączona z pokojem dziennym, co dodaje całości wnętrza miłego charakteru. Aby pomieszczeniu dodać ciepła warto udekorować ją świeżymi, bądź suszonymi kwiatami np. lawendą lub natryski bezpieczeństwa wrzosem, gdyż doskonale pasują do tego stylu. Kuchnia prowansalska należy być dobrze oświetlona, dlatego też stosuje się w niej spore okna i delikatne firanki. Więcej szczegółów odnajdziesz tutaj: polecana strona

styl prowansalski

Autor: Meble Klose
Źródło: Meble Klose
Częstym elementem dekoracji wnętrz w stylu prowansalskim są także odkryte belki na suficie. Nadają jej swojskiego klimatu – przecież powinniśmy poczuć się jak we francuskiej wsi. W tym stylu ważnym elementem nadającym charakteru są również wyeksponowane naczynia. Mogą być to na przykład emaliowane talerze zawieszone na ścianie. Bardzo często wokół kuchni rozwieszone są też zioła standardowe dla kuchni z tego obszaru.