Jak powinna wyglądać toaleta ogólnodostępna? O jakich kwestiach należy pamiętać? Jakie kwestie są najbardziej istotne?

Jak powinna wyglądać ogólnodostępna toaleta i co musi w niej być? Te pytanie są najbardziej istotne podczas projektowania takiego miejsca? Musimy zdawać sobie sprawę, żeby pamiętać o każdym z aspektów, gdyż będzie on miał ogromny wpływ na wygodę oraz komfort wykorzystania tego typu toalety.

łazieka

Źródło: pixabay.com

Ludzie niestety dość często nie szanują tego typu ogólnodostępnych miejsc, więc materiały stosowane do urządzenia oraz wykończenia publicznych toalet powinny być solidne i odporne na oznaki wandalizmu. Na rynku mamy bardzo wiele interesujących materiałów i spośród tej szerokiej oferty dobrze wybrać najbardziej odpowiednie do wykończenia poszczególnych partii. Powinniśmy jak najbardziej zminimalizować zagrożenie upadku w łazience, tak więc z pewnością najlepsze są antypoślizgowe ceramiczne płytki, gres, lastryko lub kamień naturalny.

Zaintrygował Cię przedstawiany artykuł? Jeżeli tak, to sprawdź także uwagi z serwisu (http://www.dekoracyjneskory.pl/), ponieważ one również dotyczą pokrewnej kwestii.

Warto także mieć na uwadze, żeby dobrany materiał wytrzymał przewidziane natężenie ruchu, musi także być najprostszy w utrzymaniu. W tego rodzaju miejscu koniecznie powinniśmy zrezygnować z malowania ścian. Jest to na pewno niepraktyczne. W toaletach panuje wilgoć, więc z pewnością powinniśmy wystrzegać się materiałów dość łatwo chłonących wilgoć albo podatnych na korozję.

Ogólnie ściany powinny być czymś wyłożone, żeby różnego rodzaju zachlapania nie wnikały w głąb, lecz mogły bez problemu spływać. Każda z toalet publicznych powinna być wyposażona w liczne udogodnienia, jak plastikowe suszarki do rąk – plastikowa suszarka do rąk. Są coraz bardziej powszechne i świetnie się sprawdzają. Konieczne są kosze na śmieci. Powinny znaleźć się w każdej damskiej oraz męskiej kabinie, dodatkowo powinniśmy je ustawić w sąsiedztwie umywalek. Coraz częściej spotyka się nakładki na sedes lub płyny do czyszczenia deski sedesowej. Chociaż spotyka się je najczęściej w damskich toaletach, to jednakże nie jest to regułą. W każdej toalecie publicznej powinny znaleźć się odświeżacze powietrza i środki dezynfekujące, do jakich najlepiej nadają się proste, nieskomplikowane plastikowe dozowniki mydła. Pierwsze niszczą nieprzyjemny zapach, drugie są podstawą higieny. Wielu projektantów nie pamięta o stanowisku do przewijania niemowląt, tymczasem dzisiaj to raczej powinno być normą. Jest to bardzo duże udogodnienie, jakie sprawia, iż toaleta jest bardziej przyjazna dla rodziców. Jeszcze o innych kwestiach trzeba pamiętać, jak projektujemy toaletę dla niepełnosprawnych.

Bardzo ważne już na etapie projektowania lub przebudowy są drzwi wejściowe, ponieważ te do wc dla niepełnosprawnych powinny być szersze, by użytkownik na wózku inwalidzkim mógł bez kłopotu dostać się do środka. Taka toaleta powinna mieć też inną powierzchnię, jaka pozwala na poruszanie się wózkiem. Jednym z podstawowych wymogów jest tego rodzaju usytuowanie umywalki, aby znajdowała się ona w obszarze ręki z pozycji siedzącej, bez konieczności podnoszenia się z wózka. Kolejne istotne sprawy to umieszczenie uchwytów i poręczy dla niepełnosprawnych, które oferują możliwość samodzielnego korzystania z toalety a także lustra uchylnego. Wielkim udogodnieniem jest również zamontowanie bezdotykowych elementów wyposażenia, jak baterie umywalkowe, dozowniki mydła w płynie – plastikowe dozowniki mydła na oraz suszarki do rąk.