Jak wybierać oświetlenie do naszego mieszkania? O czym powinniśmy wiedzieć? Czy w każdym pomieszczeniu dobre jest górne światło?

Oświetlenie jest niezwykle istotne w każdym miejscu. Tam gdzie jesteśmy w stanie się tego spodziewać w największej liczbie przypadków są lampy główne, mniej często lampy dekoracyjne, pomimo to jak pokazują zmieniające się trendy, ta tendencja występuje coraz rzadziej. Dlaczego?

Wydaje się, iż nie jesteśmy usatysfakcjonowani ze zwykłego górnego światła, tak więc próbujemy to odmienić. Coraz częściej podobają nam się lampy dekoracyjne, lampy ścienne czy lampy włoskie.

Lampy dekoracyjne są coraz powszechniej wybierane przez Polaków. Ich najbardziej istotną zaletą jest to, iż budują wyjątkowy klimat. Oczywiście, jedna lampa (polecamy tanie oświetlenie) dekoracyjna nie zapewni może zbyt dużo światła, ale to w takiej okoliczności nie jest najbardziej istotne, bo chodzi o zbudowanie atmosfery. Z innej strony, jeśli ustawimy dwie albo więcej takich lamp, w zależności od powierzchni konkretnego pomieszczenia, będziemy mogli właściwie rozświetlić wnętrze. Pomimo to lampy dekoracyjne nie powinny służyć do tego, co lampy główne, stąd nie warto ich porównywać.

lampki

Autor: Le Pukka Concept Store
Źródło: Le Pukka Concept Store

Identycznie, inne zastosowanie mają lampy włoskie, niezwykle piękne i eleganckie, dające, w razie potrzeby dużo światła, ale przede wszystkim oferujące dekoracje i gustowny wystrój naszego domu. Podobnie można powiedzieć o lampach ściennych, które świetnie się prezentują w każdym miejscu, oferują sporo przyjemnego światła, a jednocześnie dają one sporo światła. Takie lampy kreują atmosferę, świetnie się prezelampy (zobacz nowoczesny żyrandol)?, jak zapraszamy gości, nasz dom wtedy zyskuje jeszcze bardziej przyjemny koloryt. Zresztą, wyobraźmy sobie, że wieczorami siedzimy przy miłym świetle, jest to uczucie, jakbyśmy siedzieli przy ognisku lub przy świeczkach.

Lepiej dzięki temu się relaksujemy. Warto również pamiętać o lampce nocnej dla dzieci . Nie męczmy naszego dziecka głównym światłem, niech posiada możliwość zapalenia tej lampki, to z pewnością odpowiednio wpłynie na jego samopoczucie, pozwoli mu się lepiej zrelaksować. Pamiętajmy jednakże, iż światło główne i światła dekoracyjne nie powinny się wykluczać, to raczej musi być współpraca dwóch źródeł światła, z jakim wedle wymagań jesteśmy w stanie wybrać bardziej jasne i oficjalne lub bardziej prywatne, pasujące bardziej wieczorem. Te możliwości będą dla nas bardzo dobre, bo przecież nikt by chyba nie chciał siedzieć ciągle przy jednym rodzaju światła. To raczej było byłoby meczące.