Najczęściej popełniane błędy w projektowaniu sklepowego oświetlenia

Doskonale prosperujący sklep potrzebuje perfekcyjnego systemu oświetlenia. Drobne defekty mogą mieć widoczne odbicie w sprzedaży. Czego wystrzegać się i jak nie oświetlać? Przedstawiamy najczęstsze błędy.

Projekt oświetlenia nie uwzględnia przemiany ekspozycji towaru. W trakcie realizacji oraz zaraz po niej wszystko zdaje się być oświetlone tak, jak powinno. Trudność pojawia się wtenczas, kiedy odmienia się metoda prezentacji – np. stoliki z towarem znajdują się w innym miejscu. Okazuje się, że ich obecne miejsce jest mało oświetlone.

Potrzebna będzie Ci interesująca treść na podobny temat? Szczegółowych zagadnień poszukaj na naszej nowej witrynie. Miłej pracy!

To poważnie oddziałuje na możliwości ekspozycji produktów. Klienci mogą ich nie dojrzeć, oszacować jako towar drugiej kategorii bądź mieć obniżoną możność zaznajomienia się z ich stanem. Pamiętajmy o równomiernym rozkładzie światła w sklepie. Uzyskamy je wykorzystując odpowiednie oprawy wiszące – opraw wiszących. Doświetlenie podkreślające zrealizujemy z kolei na projektorach instalowanych do szynoprzewodów. Dzięki takiemu rozwiązaniu ułożenie źródeł oświetlenia będziemy mogli dopasować do bieżącego wystroju pomieszczenia.

sklep z perfumami

Autor: Sigfrid Lundberg
Źródło: http://www.flickr.com

Poniektóre sklepy stawiają na umiarkowaną ilość oświetlenia ogólnego i oprawy wiszące podkreślające artykuł na półkach. Niestety nieumiejętne zastosowanie wspomnianego rozwiązania, może prowadzić do tego, iż w pomieszczeniu jest po prostu nazbyt ciemno. To obniża komfort konsumentów i ich możliwości dokładnego zaznajomienia się z ofertą. Gdy pragniemy wykreować w sklepie właściwy „dyskretny” nastrój, lepiej osiągnąć ten cel przez umiejętną aranżację wnętrza – ciemne ściany i stonowane odcienie sprzętów. Nie trzeba decydować się na małą ilość opraw bądź zastosowanie źródeł o niewielkiej mocy. Efekt nastrojowego oświetlenia wymaga dokładnego ustawienia opraw kierunkowych po jakiejkolwiek przemianie aranżacji oraz poprawniej konserwacji.

Nieodpowiednie oddawanie barw sprawia, że konsument nie jest w stanie zobaczyć różnic między kolorami i dokonać wyboru zgodnego z oczekiwaniami. Wynikiem będzie gorsza prezentacja wyrobów, dyskomfort w przeglądaniu propozycji sklepu i ograniczenie czasu, jaki konsument spędzi w obiekcie. Nieprawidłowe oddawanie odcieni zmusi go do wyjścia z marketu oraz poszukiwania dojścia do światła dziennego – w którym będzie można poprawnie ocenić barwę towaru. Problem ten dotyczy w szczególności sklepów z odzieżą, dywanami i innymi elementami ekwipunku wnętrz. Miejsc, gdzie odcień ma istotne znaczenie.

O finansowanie inwestycji LED wypytać możemy w urzędzie miasta odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania lub na stronie o finansowaniu inwestycji LED.