Podłoga zrobiona z drewna – czy można stosować ją w domu?

Do naszych domów znowu powracają podłogi drewniane. Nadają one pomieszczeniu wiele ciepła, a jeżeli będą odpowiednio zrobione, zachowają swój wygląd przez długie lata. Podłogi zrobione z desek zaczynają sukcesywnie wypierać niezwykle popularne przed paroma laty panele podłogowe. Ogromną popularnością na powrót zaczyna się cieszyć parkiet dębowy.

drewniana podłoga

Autor: Graham Hill
Źródło: http://www.flickr.com
Dąb jest gatunkiem drewna wyjątkowo twardym, z tego powodu parkiet dębowy jeżeli tylko będziemy o niego solidnie się troszczyć przetrwa w idealnym stanie przez długie lata – nic nie przebije parkietu dębowego. Tego rodzaju podłogę warto ułożyć w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu znajdującym się w domu. Oprócz klasycznego parkietu podłogę warto wykonać z pomocą desek podłogowych. Godna polecenia jest deska dębowa. Wspomniana deska dębowa musi być ułożona na legarach. Położony parkiet (parkiety drewniane wrocław) lub deski trzeba wycyklinować, a następnie pokryć właściwym preparatem – dębowe wymagają odpowiedniej impregnacji. Na ogół wybieranym sposobem zabezpieczania drewnianych podłóg jest ich lakierowanie.

Pomalowana lakierem podłoga jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Trzeba ją tylko odkurzyć , a następnie przetrzeć lekko zmoczoną ścierką bądź mopem. Niestety, zrobiona z drewna nie może być stosowana przy ogrzewaniu podłogowym. Podejmując decyzję o polakierowaniu podłogi, która wykonana jest z drewna, powinno się wybrać do tego celu odpowiedni lakier. Na ten moment producenci proponują lakiery rozpuszczalnikowe i lakiery ekologiczne. Te pierwsze mają bardzo długi okres schnięcia, ekologiczne wysychają bardzo szybko. Wśród ekologicznych i rozpuszczalnikowych można wybierać między lakierami, które po wyschnięciu tworzą powierzchnię charakteryzującą się połyskiem, półmatową bądź matową. Wybór lakieru uzależniony jest również od miejsca, w którym podłoga ma być wykorzystana. W przedpokoju powinno się ją pomalować lakierem, który zagwarantuje uzyskanie powłoki , która odporna będzie na ścieranie.

W pokoju dziennym nie jest to już niezbędne.

Jeśli masz ochotę przeczytać więcej informacji na ten temat, to wejdź na ten odnośnik – jest tutaj bardzo świeża treść (https://www.amdk.pl/narozniki-do-salonu) w kontekście takiej problematyki.

Wykonane z drewna podłogi muszą być od czasu do czasu odnowione. Zabieg ten polega na cyklinowaniu , a następnie nałożeniu nowej warstwy lakieru. Zanim nową podłogę trzeba będzie znowu cyklinować oraz lakierować upłynie wiele lat. Drewniane podłogi mają wiele zalet: są trwałe, są ciepłe, nie prowadzą do alergii. Bez wątpienia warto je mieć w swoich czterech kątach. Dzięki nim dom nabierze niebywałego charakteru. Powinno się o tym pamiętać.