Szkła do win, nalewek, koniaku to ważna część ekwipunku domu

W którym kieliszku podać wino czerwone, a w którym białe ? Po czym rozpoznać szkło do brandy oraz likieru? Sprawdź, czy wiesz, w którym szkle serwować różne trunki. Znajomość stołowego savoir vivre zagwarantuje stosowną oprawę nie wyłącznie podczas spotkania przy drinku z kolegami, ale również w czasie kilkudaniowego obiadu.

Butelka wina

Autor: Prayitno / Thank you for (4 millions +) views
Źródło: http://www.flickr.com

Podobnie jak „szata ozdabia człowieka”, tak kieliszek wino lub nalewkę. Ozdobne kieliszki, oprawione w zdobienia wykonane z brązu zalanego srebrem. Wyszukane kieliszki do koniaku, kieliszki do wina z motywem winogron, czy szkła do szampana ze stylizowanymi sercami, uprzyjemnią kolację z kamratami lub kameralny wieczór przy kominku.

Czy poszukujesz na stronie (http://elektryczne.eu/zaluzje-poziome/) czegoś bardzo interesującego? Zapraszamy więc do nowego artykułu. Należy jedynie wejść w podany link.

Degustatorzy win wiedzą, iż wino czerwone, białe i szampan pije się w różnorodnych szkłach. Ich typ zależy głównie od tak zwanego bukietu win, który to wydobywa kieliszek w odpowiednim kształcie.

Czerwone wino wymaga większych, szerokich kieliszków, żeby stykało się z powietrzem na jak największej powierzchni. To „otwiera” wino. Białe wino wymaga mniejszego szkła, o węższym kielichu aby bardziej skondensować aromat. Kieliszki do win powinny być wykonane z przezroczystego szkła, tak by odcień napitku był zauważalny. Szkło musi być cieniutkie, by można było ogrzać wino ciepłem dłoni, dla wydobycia pełni woni. Nóżka powinna być dostatecznie długa by móc za nią złapać, gdy wino jest dostatecznie ciepłe i jego dalsze podgrzewanie jest nie jest wskazane. Rozmiar szkła winien być na tyle znaczny by umożliwić zakręcenie winem (na tej stronie) celem wydobycia pełni aromatu. Warto przypomnieć, że kieliszki napełnia się winem do 1/3 objętości.

Szkła do wina białego. Doskonały kieliszek do białego wina posiada wysoką nóżkę oraz jest cienki. Czasza ma układ tulipana z łagodnie rozchylającymi się brzegami. Jest mniejszy niż kieliszek do wina czerwonego gdyż białe wino nie wymaga na swej powierzchni dużego kontaktu z powietrzem. Wino białe zasadniczo posiada subtelny aromat, jaki mógłby „zgubić się” w większym kielichu. Nowa oferta: kieliszki do koniaku.

wino

Autor: Stefan Muth
Źródło: http://www.flickr.com

Szkła do win musujących. Kieliszek smukły, zmniejszający się ku górze. Taki kształt pozwala dostrzec musowanie oraz sprawia, iż bąbelki nie uciekają nazbyt szybko. Kieliszki takie można zakupić też w sklepie on-line. W powyższym celu trzeba wystukać w przeglądarkę hasło: kieliszki do koniaku czy kieliszki do nalewki Krosno. Pełna oferta znajduje się tu: