W jaki sposób dobrać odpowiednie oświetlenie do naszego domu?

kolorowa lampa wisząca
Niezależnie od tego w jakim miejscu się przebywa, oświetlenie jest niezwykle istotne. Odgrywa ono szczególną rolę w miejscach, gdzie nie ma dostępu do naturalnego światła słonecznego, a więc na przykład w pomieszczeniach bez otworów okiennych, zlokalizowanych pod poziomem ziemi. We współczesnym świecie człowiek nie wyobraża sobie codzienności bez światła elektrycznego. Od długiego czasu przyzwyczajony jest do oświetlania mieszkania po zmroku z użyciem elektryczności, gdyż jest to rozwiązanie efektywne i wydajne.

kryształowy żyrandol
Autor: Susanne Nilsson
Źródło: http://www.flickr.com
Elektryczne źródła światła pełnią funkcję nie tylko funkcjonalną, ale także ozdobną. Mogą na przykład kierować światło na jeden dowolny fragment otoczenia – do takich zastosowań służy oświetlenie punktowe patrz Apdmarket.pl, podkreślające pojedynczy punkt wystroju. W sklepach ze sprzętem oświetleniowym można znaleźć rozmaite pomysły do mieszkania, miejsca pracy i innych pomieszczeń. Współcześnie można wybierać również w kwestii koloru światła. Większa część ludzi lepiej czuje się w pomieszczeniach oświetlonych żółtym światłem.

Lampy ozdobne
W ostatnich latach znaczną popularnością cieszą się różnego rodzaju ozdobne źródła światła. Część z nich poza funkcją dekoracyjną służy także do oświetlania pomieszczeń, inne emitują jedynie niezbyt mocne światło. Do lamp dekoracyjnych zaliczają się między innymi lampy solne. Składają się one z podstawy z żarówką oraz górnej części w postaci wydrążonej bryły soli. Lampy tego rodzaju są ciężkie i raczej kosztowne, jednak dają bardzo przyjemne światło o ciepłej barwie. Innym przykładem są tak zwane lampy z lawą. Mają zazwyczaj kształt stożkowaty, wypełnione są wodą zmieszaną z kolorową parafiną. Wskutek nagrzania żarówki parafina zaczyna poruszać się w wodzie i dzielić na różnej wielkości bąble.

Oświetlenie w kuchni
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym dobre oświetlenie jest bardzo istotne z uwagi na wykonywane tam precyzyjne czynności. Oświetlenie kuchenne serwis o oświetleniu to nie tylko oświetlenie górne. Wielu ludzi stosuje dużo mniejszych źródeł światła w kuchni, przykładowo przy okapie kuchennym czy nad blatem do przygotowywania posiłków. Nie powinno się także zapominać o niewielkim źródle światła do lodówki, w której jest ono bardzo potrzebne. Lampy mogą się także okazać przydatne w małych wnętrzach przy kuchni, pełniących funkcję schowka czy spiżarni.